Pompy ciepła
3 kroki do Twojego innowacyjnego systemu grzewczego
-
Wybór pompy ciepła
Zakup pompy ciepła odpowiedniej dla Twojej nieruchomości nigdy nie był prostszy - skorzystaj z naszego kompaktowego narzędzia do planowania! Wprowadź wszystkie istotne dane dotyczące pożądanego rozwiązania grzewczego, nieruchomości i pożądanego okresu instalacji. W ciągu 48 godzin otrzymasz korzystną ofertę.
-
Wizyta konsultacyjna na Państwa życzenie
Po przedstawieniu oferty umawiamy się na konsultacje - telefonicznie lub w Twojej lokalizacji. Odpowiadamy na wszelkie pytania dotyczące systemu grzewczego z pompą ciepła i dopracowujemy indywidualne ustalenia. Jeśli występuje konieczność ponownie weryfikujemy ofertę.
-
Instalacja
Kompetentni pracownicy w uzgodnionym terminie zainstalują Twoją pompę ciepła i przeszkolą Cię z prawidłowego użytkowania. Otrzymasz od naszego konsultanta szeroki pakiet usług konserwacyjnych.
Zapytaj o ofertę
Pompa ciepła: Wybierz działanie
Proszę wybrać jeden z dostępnych wariantów
Wymiana
Montaż / Instalacja
Konserwacja
Serwis
Ile metrów kwadratowych jest ogrzewanych?
Do 50 m2
Od 50 - 100 m2
Od 100 - 200 m2
Powyżej 200 m2
Liczba osób w gospodarstwie domowym
Firmy specjalistyczne mogą wykorzystać te informacje do oszacowania zużycia energii
1-2 osoby
Od 3 do 4 osób
Od 5 do 6 osób
Powyżej 6 osób
Nie wiem
Rodzaj Pompy Ciepła
Jakim rodzajem pompy jesteś zainteresowany?
Powietrze-Powietrze
Powietrze-Woda
Woda-Woda
Glikol-Woda
Gorąca-Woda
Nie wiem / Proszę doradzić
Kiedy projekt ma być realizowany?
Niezwłocznie
W ciągu najbliższych 3 miesięcy
Powyżej 3 miesięcy
Urządzenie młodsze niż 2 lata
TAK
NIE
Nie wiem
Ostatni krok
The final estimated price is :
Zgadzam się na przetwarzanie w celach marketingowych podanych przeze mnie danych osobowych przez Nowoczesna Technika Sp. z o.o. Zostałem/zostałam poinformowany/a o tym, że podanie danych jest dobrowolne oraz że mam prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie.
Chciałabym/chciałbym otrzymywać mailowe wiadomości dotyczące usług Nowoczesnej Techniki, w tym najnowsze wiadomości o produktach, wydarzeniach i promocjach i w związku z tym zgadzam się na otrzymywanie informacji handlowych wysyłanych przez Nowoczesna Technika Sp. z o.o. na podany przeze mnie adres e-mail. Zostałem poinformowany o tym, że mogę wycofać tak udzieloną zgodę w dowolnym momencie.
Summary
Opis | Informacja | Ilość | Cena |
---|---|---|---|
Discount : | |||
Łącznie : |
Nasze przewagi
Program czyste powietrze
Zapewnij sobie wsparcie finansowe na pompę ciepła.
Czyste powietrze
Obowiązująca obecnie dotacja „Czyste powietrze” przewiduje 13.500,00 zł na pompy ciepła typu powietrze-woda oraz 20.250,00 zł na pompy ciepła typu gruntowego. Dofinansowanie obejmuje budynki poddawane remontom w zakresie wymiany obecnego źródła na pompy ciepła. Aby otrzymać dofinansowanie urządzeń o wyższej klasie energetycznej, należy zainstalować pompy ciepła o wyższej klasie energetycznej właśnie. Nowoczesna Technika zapewnia Tobie najlepsze rozwiązania, dlatego, gdy się z nami skontaktujesz, zaproponujemy Ci sprzęt, który kwalifikuje się do programu „Czyste Powietrze”.
Moje ciepło
Od kwietnia 2022 roku odbywa się nabór wniosków do programu „Moje Ciepło” dla nowych, jednorodzinnych budynków. Głównym celem programu jest wsparcie rozwoju indywidualnego ogrzewania oraz wsparcie energetyki prosumenckiej z wykorzystaniem zeroemisyjnych źródeł ciepła w postaci pompy ciepła. Program ten jest komplementarny z programem „Czyste Powietrze”.
Kompleksowa obsługa
Po zapoznaniu się ze specyfiką domu czy obiektu i warunkami pracy pompy ciepła otrzymujesz od nas ofertę na odpowiednie urządzenie. Każdy budynek, zastosowane w nim rozwiązania oraz Wasze potrzeby sprawiają, że dobór urządzenia powinien być oparty na indywidualnych preferencjach. Na podstawie wieloletniego doświadczenia odpowiedzialnie podejmujemy decyzje o rekomendacjach.
Komfort, ekologia, wygoda
-
Komfort użytkowania
Stosunek energii przechwyconej do oddanej wynosi nawet 1:6, instalacja bez osobnej kotłowni. Idealne połączenie z fotowoltaiką.
-
Ekologiczne użycie
Bezemisyjność, cicha eksploatacja, konstrukcja urządzenia na bazie nieszkodliwych dla środowiska substancji.
-
Łatwa instalacja
Urządzenia mają możliwość współpracy z większością istniejących instalacji grzewczych. Montaż odbywa się zazwyczaj bez ingerencji w istniejące konstrukcje budynków.
Pompy ciepła
Oferujemy kompleksowe rozwiązania oparte na nowczesnych i ekologicznych systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Oferujemy nowoczesne pompy ciepła i centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Nasze ergonomiczne i nowoczesne urządzenia spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających.
Produkujemy nie tylko urządzenia, lecz całe ekologiczne systemy.
Efekt to niskie koszty utrzymania, niska emisja CO2 i najwyższa jakość
Innowacje w zgodzie z naturą
Strategia EUROS opiera się na czterech filarach:
opłacalność, komfort, zdrowie i design.
Nasze produkty i usługi muszą być uzasadnione ekonomicznie, przyczyniać się do poprawy komfortu przebywania w pomieszczeniach, a przede wszystkim pozytywnie wpływać na zdrowie naszych klientów. Istotne znaczenie ma dla nas ergonomiczna użyteczność oraz nowoczesny wygląd naszych produktów.
Stawiamy na rozwój
Uczestniczymy w wielu programach wspierających innowacyjne polskie przedsiębiorstwa. Współpracujemy z czołowymi polskimi uczelniami technicznymi i instytutami badawczymi, tworząc własne zaplecze badawczo-rozwojowe. Na wiele z naszych rozwiązań uzyskaliśmy ochronę patentową. Stawiamy na ergonomię i nowoczesny design naszych produktów. Kładziemy nacisk na zrównoważony rozwój firmy w trzech kluczowych obszarach: wentylacji, ogrzewania i chłodzenia budynków oraz produkcji ciepłej wody użytkowej.
Siła wiedzy i kompetencji
Profesjonalna kadra, stabilna polityka jakości i zarządzanie pozwalają nam terminowo realizować projekty o różnym stopniu złożoności, od najprostszych do bardzo skomplikowanych inwestycji.
Zespół Euros Energy tworzą polscy inżynierowie z doświadczeniem w branży wentylacji, chłodzenia, ogrzewania i sterowania. Kadra zarządzająca posiada wiedzę w zakresie zarządzania procesami technologicznymi i wdrożeniowymi. Naszym dodatkowym atutem jest doświadczenie w zakresie budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Potencjał rozwiązań
Modułowe systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji – ,,tchnienie ziemi’’
Dynamika działań
Dzięki funduszom Unii Europejskiej możliwe było opracowanie innowacyjnej technologii produkcji niezbędnej do wytwarzania nowoczesnych pomp ciepła i rekuperatorów. Laboratoria i oprogramowanie wykorzystywane w procesie produkcji zostały zaprojektowane i stworzone według kryteriów określonych przez polskich inżynierów i projektantów.
Innowacyjne technologie
Dewizą działu Innowacji jest stały wzrost wydajności i funkcjonalności produkowanych przez nas urządzeń. Tworzą go doświadczeni inżynierowie wspierani w swoich badaniach przez naukowców z Politechniki Warszawskiej i Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. Unikalne rozwiązania techniczne, będące owocem pracy działu, są przedmiotem wielu zgłoszeń patentowych. Posiadamy w naszych centralach wentylacyjnych opatentowany miedziany wymiennik ciepła z certyfikatem CU+. Wyniki badań optymalizacyjnych i rozwojowych są podstawą projektowania oferowanych przez nas produktów. Posiadamy w naszych centralach wentylacyjnych opatentowany wymiennik z czystej miedzi posiadający certyfikat CU+. Wyniki badań optymalizacyjnych i rozwojowych są podstawą opracowania konstrukcji oferowanych przez nas produktów.
Kontrola i diagnostyka
Dział Innowacji dysponuje dobrze wyposażonym laboratorium, w którym znajduje się komora klimatyczna, komora bukowa, komora bezechowa oraz stanowisko do pomiaru przepływu powietrza. Laboratorium wyposażone jest w wysokiej klasy sprzęt pomiarowy gwarantujący rzetelność prowadzonych badań. Komora klimatyczna pozwala na bardzo precyzyjne określenie rzeczywistej sprawności urządzeń, co przekłada się na dokładne wyliczenia przyszłych kosztów eksploatacji. W komorze bezechowej mierzymy poziom hałasu emitowanego przez nasze produkty, natomiast w helowym wykrywaczu nieszczelności wychwytujemy najmniejsze nieszczelności w systemach pomp ciepła.
Zaawansowane procesy produkcji
Naszym celem jest tworzenie produktów o przedłużonej trwałości. Montaż układu chłodzenia jest regulowany przez precyzyjne procedury, które minimalizują ryzyko zanieczyszczenia. Połączenia wykonywane są za pomocą spawania wodorowego. Ta nowoczesna metoda pozwala na tworzenie połączeń o wysokiej wytrzymałości bez generowania zanieczyszczeń, które mogłyby obniżyć trwałość systemu. Po montażu każda pompa ciepła jest testowana pod kątem wycieków gazu, co pozwala wyeliminować wszelkie wady na etapie montażu.
Ergonomia i wzornictwo
Podczas tworzenia produktu zwracamy szczególną uwagę na badania nad ergonomią. To właśnie te czynniki decydują o późniejszym komforcie użytkowania i satysfakcji użytkownika. Nawet najlepsze urządzenie musi ujrzeć światło dzienne, dlatego ważny jest również design nadający naszym urządzeniom unikalny wygląd, który odzwierciedla zarówno oryginalność projektu, jak i estetykę.
EMS – System zarządzania energią
System Zarządzania Energią EUROS składa się z urządzeń EUROS - wymienników ciepła i pomp ciepła zarządzanych przez komputer EUROS za pomocą algorytmów optymalizacyjnych. Sieć czujników pozwala na szybką reakcję urządzeń na zmieniające się warunki pracy np. wyłączenie wentylacji w pustych pomieszczeniach lub dostosowanie mocy grzewczej do warunków atmosferycznych. EMS łączy urządzenia w inteligentną sieć, która analizuje informacje z czujników i rozdziela zadania na poszczególne urządzenia, łącząc ich pracę tak, aby funkcjonowały jako jedna całość.
Certyfikaty jakościowe
Nasze produkty posiadają wysokie parametry techniczne i użytkowe, co potwierdzają międzynarodowe certyfikaty. Nasze pompy ciepła spełniły wymagania i zyskały akceptację międzynarodowych instytutów. Centrale odzysku ciepła spełniają wymogi Domu Pasywnego, a dodatkowo dzięki opatentowanemu miedzianemu wymiennikowi ciepła otrzymały certyfikat Cu+. Potwierdza to właściwości antybakteryjne naszego rozwiązania, co czyni je bezkonkurencyjnym w takich miejscach jak szpitale czy laboratoria. Najważniejsze certyfikaty: – Passive House – Antimicrobal Copper Cu+ – Atest Higeniczny
Poznaj nasze produkty
Euros Energy produkuje i wdraża nowoczesne i przyjazne środowisku systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Oferujemy innowacyjne urządzenia do sterowania, ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i klimatyzacji. Oferujemy nowoczesne pompy ciepła oraz centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Nasze ergonomiczne i nowoczesne urządzenia spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających.
Nie produkujemy tylko urządzeń, ale całe systemy ekologiczne.
Efektem są niskie koszty utrzymania, niska emisja CO2 i najwyższa jakość powietrza.
Popularne pytania
Jest to tak zwany bypass wokół wymiennika ciepła. W rekuperatorach EUROS osiąga on 100%, co oznacza, że po włączeniu bypassu cały przepływ odbywa się bez przechodzenia przez wymiennik ciepła.
Bypass stosujemy, gdy odzysk ciepła z wentylacji jest niekorzystny. Dzieje się tak np. latem, gdy w ciągu dnia jest gorąco i wtedy przepływ odbywa się przez wymiennik ciepła z odzyskiem ciepła i chłodzeniem, ale w nocy, gdy na zewnątrz jest chłodniej niż wewnątrz domu, chcielibyśmy schłodzić budynek i wpuścić chłodne powietrze z zewnątrz bezpośrednio do domu.
Bypass jest również niezbędny, jeśli mamy zainstalowany gruntowy wymiennik ciepła, ponieważ powietrze schłodzone w GSH powinno trafić bezpośrednio do budynku, nie będąc ogrzewane w wymienniku znajdującym się w centrali odzysku ciepła.
Bypass stosowany jest głównie latem i tylko w szczególnych przypadkach zimą, w celu szybkiego schłodzenia wnętrza budynku. W rekuperatorach EUROS stosujemy wyłącznie bypass z automatycznym siłownikiem, co oznacza, że sterowanie odbywa się całkowicie automatycznie. W praktyce otwieranie i zamykanie bypassu odbywa się co kilka godzin i ręczne wykonanie tego byłoby praktycznie niemożliwe.
Recyrkulacja powietrza stosowana jest wtedy, gdy rekuperator EUROS ma również skutecznie chłodzić lub ogrzewać dom. Rekuperator wyposażony jest w dodatkowy, osobny kanał do odprowadzania powietrza z korytarza.
Powietrze wyciągnięte z korytarza przechodzi przez dodatkowy wymiennik ciepła urządzenia wentylacyjnego EUROS, który ogrzewa lub chłodzi powietrze. Następnie powietrze jest wdmuchiwane z powrotem do pomieszczeń. W ten sposób omija się odzysk ciepła. Zasadę działania można również porównać do konwencjonalnego grzejnika, który pobiera powietrze z pomieszczenia, przepycha je przez wymiennik i po ogrzaniu wdmuchuje z powrotem do pomieszczenia.
Poniżej przedstawiono korzyści wynikające z zastosowania recyrkulacji powietrza:
- pozwala na zwiększenie strumienia powietrza do celów grzewczych i chłodniczych, dzięki czemu zwiększa się moc, jaką może przenosić powietrze wentylacyjne
- zabezpiecza przed nadmiernym wysuszeniem powietrza wewnętrznego w zimie poprzez regulację ilości napływającego powietrza zewnętrznego
- oszczędza energię przy ogrzewaniu lub chłodzeniu budynku powietrzem.
Ważne jest, aby podłączyć wyciąg z recyrkulacją w przedpokoju, bo wtedy powietrze z łazienek i kuchni nie wraca do pokoi.
Większość wymienników ciepła stosowanych w centralach odzysku ciepła innych marek zaczyna szronić się w temperaturze zaledwie kilku stopni poniżej zera. Centrale odzysku ciepła EUROS wyposażone są w unikalny krzyżowy przeciwprądowy wymiennik ciepła, którego proces szronienia rozpoczyna się dopiero w temperaturach poniżej -14oC.
Całkowite wyeliminowanie problemu zamarzania w sezonie grzewczym wymaga zastosowania gruntowego wymiennika ciepła, najlepiej w postaci złoża żwirowego. Warto jednak zauważyć, że obniżenie temperatury zamarzania wymiennika ciepła w rekuperatorach EUROS do -14oC obejmuje prawie cały sezon grzewczy, a na rzadkie przypadki spadku temperatury zewnętrznej poniżej tej wartości, rekuperator EUROS jest standardowo wyposażony w system odszraniania.
Każdy budynek wymaga sprawnie działającej wentylacji, również te, które są użytkowane tylko przez część roku. Istnieje przekonanie, że wentylacja takich budynków nie jest ważna, ponieważ ,,używa się jej tylko w weekendy''. Wentylacja jest jednak niezwykle ważna, ponieważ wentylowane powietrze wpływa na nasze zdrowie.
Jest to jednak błędny sposób myślenia, o czym najłatwiej przekonać się po przybyciu do takiego obiektu, gdzie czuć charakterystyczny "nieświeży" zapach. Dopiero wtedy rozpoczyna się wietrzenie i ogrzewanie obiektu.
Za złą jakość mikroklimatu wewnętrznego odpowiadają mikroorganizmy, które zaczynają się rozwijać przy zwiększonej wilgotności względnej powietrza, wynikającej najczęściej z braku wentylacji i niższej temperatury wewnętrznej.
Warto również zauważyć, że ilość powietrza potrzebna do zapobieżenia tej sytuacji jest stosunkowo niewielka, więc koszty eksploatacji systemu w okresach, gdy pomieszczenia nie są użytkowane, będą naprawdę niskie.
Każdy budynek wymaga skutecznego systemu wentylacji.
Wzrost szkodliwych mikroorganizmów wymaga następujących warunków:
- wysokiej wilgotności powietrza,
- temperatury powyżej 25oC,
- wentylacji z przerwami lub obecności w instalacji elementów zapewniających miejsca bez przepływu.
Wszystkie te warunki są spełnione na przykład w klimatyzacji samochodowej. Mamy tu krótki okres czasu z bardzo dużą wilgotnością i wysoką temperaturą, czyli idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego taka instalacja wymaga regularnego czyszczenia i dezynfekcji.
Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu jednorodzinnym jest niezwykle trudna do spełnienia powyższych warunków. Instalacja pracuje cały czas, a temperatury po stronie wywiewu bardzo rzadko wynoszą +25oC, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza. Sytuacja komplikuje się, gdy instalacja wentylacyjna służy również do chłodzenia doprowadzanego powietrza.
Firma EUROS zadbała o to, aby wszystkie krople wody z powietrza miały miejsce w urządzeniu wentylacyjnym i aby żadne cząsteczki wody nie dostały się do kanałów nawiewnych. Urządzenie wentylacyjne wymaga jedynie regularnej konserwacji.
W praktyce, przy normalnym użytkowaniu i regularnej wymianie filtrów powietrza w jednostce centralnej oraz prawidłowo wykonanym montażu kanałów wentylacyjnych, instalacje takie pracują prawidłowo przez co najmniej kilkanaście lat bez konieczności czyszczenia kanałów.
Jeśli jednak czyszczenie jest wymagane, to nie jest to problem techniczny, gdyż każdy system kanałów jest przystosowany do czyszczenia.
Nie należy lekceważyć roli odzysku ciepła w dystrybucji ciepła z kominka. Wynika to z rozbieżności mocy grzewczej kominka w stosunku do zdolności przekazywania ciepła podanej przez ilość powietrza transportowanego przez budynek w celach higienicznych.
Aby zmaksymalizować efektywność rozprowadzania ciepła z kominka, należy zastosować osobny system kanałów, wspomagany osobnym wentylatorem, lub lepiej wykonać system kanałów w taki sposób, aby powietrze rozprzestrzeniało się wyłącznie grawitacyjnie. Oczywiście to drugie rozwiązanie jest ograniczone odległościami i układem poszczególnych pomieszczeń względem kominka, ale z powodzeniem jest stosowane w małych i średnich domach jednorodzinnych.
Rekuperator EUROS pozwala jedynie na odzyskanie chłodu ze zużytego powietrza, które jest wydalane na zewnątrz. Dzieje się tak np. w okresie letnim, gdy wewnątrz budynku jest chłodniej niż na zewnątrz. System wentylacji oparty na rekuperatorze EUROS zapewnia więc w każdym pomieszczeniu świeże powietrze o temperaturze zbliżonej do temperatury wewnętrznej.
Dlatego, aby aktywnie chłodzić budynek, rekuperator EUROS musi być wyposażony w dodatkowe elementy, które dodatkowo obniżą temperaturę wdmuchiwanego powietrza. Mogą to być wymienniki ciepła typu freon-powietrze lub woda (lub glikol)-powietrze. Pierwszy typ jest elementem systemu CLIMATEQ, który składa się z pompy ciepła typu powietrze-powietrze.Jednostka wewnętrzna znajduje się w wymienniku ciepła EUROS, a jednostka zewnętrzna na zewnątrz budynku. Obie części połączone są rurociągiem freonowym.
Innym sposobem jest zastosowanie wymienników drugiego typu i połączenie ich z pompą ciepła EUROS GEO lub gruntowym wymiennikiem ciepła na bazie glikolu. Ta wersja zapewnia minimalne koszty eksploatacji, a dodatkowo sprzyja regeneracji dolnego źródła pompy ciepła.
Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że efektywne chłodzenie budynku wymaga znacznego przepływu powietrza wentylacyjnego. Z tego powodu stworzyliśmy moduł powietrza recyrkulacyjnego, który może być dołączony do jednostek odzysku ciepła EUROS. W ten sposób zwiększamy ilość chłodnego powietrza przepływającego przez budynek, a tym samym zwiększamy zdolność systemu do chłodzenia domu.
System wentylacji mechanicznej oparty na wymienniku ciepła EUROS może być wyposażony w dodatkowe wymienniki ciepła (woda-powietrze, freon-powietrze), które pozwolą na ogrzanie nawiewanego powietrza, a tym samym ogrzanie budynku. Jeśli system rekuperacji ma być jedynym urządzeniem grzewczym w domu, warto rozważyć zastosowanie rekuperatora EUROS z recyrkulacją, który zabezpieczy przed wysuszeniem powietrza w budynku podczas długotrwałych mrozów.
Ogrzewanie budynku powietrzem jest zalecane, a jednocześnie bardzo komfortowe tylko w budynkach energooszczędnych, które wymagają niewielkiej mocy grzewczej. W przypadku budynku nieenergooszczędnego duże zapotrzebowanie na moc wymaga dużych strumieni powietrza przepływających przez budynek i może powodować dyskomfort mieszkańców.
Zachęcamy do zapoznania się z rozwiązaniami systemu EUROS dla budynków energooszczędnych i pasywnych. W naszej ofercie produktowej znajdują się wygodne i ekonomiczne rozwiązania łączące ogrzewanie mieszkań w łazienkach (lub innych pomieszczeniach według wymagań inwestora) z ogrzewaniem powietrznym pozostałej części domu.
Projektując wentylację dla celów higienicznych, czyli zapewniając wymianę powietrza zapewniającą ilość świeżego powietrza potrzebną do zapewnienia komfortu (czyli doprowadzenie tlenu i usunięcie z budynku substancji szkodliwych), kierujemy się następującą zasadą:
ilość wymian powinna wynosić od 0,3 1/h do 0,8 1/h, ale nie mniej niż 30m3/h na osobę.
Zasada ta sprawdza się bardzo dobrze w przypadku domów jednorodzinnych do około 200m2. Sytuacja komplikuje się znacznie w przypadku dużych rezydencji zamieszkiwanych przez niewielką liczbę osób. W tego typu budynkach może dojść do wysuszenia powietrza w zimie przy niewystarczającym komforcie w pomieszczeniach, w których aktualnie znajdują się mieszkańcy.
Dobór wielkości systemów wentylacyjnych dla budynków, w których każda osoba ma dużą powierzchnię mieszkalną, wymaga indywidualnego podejścia. To samo dotyczy pomieszczeń o specjalnym przeznaczeniu, np. basenów. Systemy wentylacyjne oparte na rekuperatorach EUROS, które dodatkowo zapewniają ogrzewanie lub chłodzenie budynku, również wymagają indywidualnego podejścia, zawsze popartego obliczeniami zapotrzebowania na moc.
Prosimy o kontakt z naszym działem projektowym, który chętnie dopasuje rozwiązanie do Państwa indywidualnych potrzeb.
Do sterowania regeneracją EUROS proponujemy trzy dedykowane sterowniki:
- najprostszy - manualny trójpozycyjny,
- oparty na wyświetlaczu dotykowym z możliwością programowania wydajności w przedziałach czasowych oraz obsługą pracy w trybie bypass,
- rozszerzony, który może być wyposażony w różnego rodzaju czujniki jakości powietrza (RH, VOC, CO2 itp.) i w pełni automatycznie sterować systemem wentylacji w zależności od jakości powietrza wewnętrznego i określonych preferencji.
Wybór systemu sterowania zależy od poziomu wyposażenia jednostki odzysku ciepła EUROS oraz preferencji inwestora.
System wentylacyjny z urządzeniem do odzysku ciepła EUROS może współpracować z wentylacją grawitacyjną, ale nie ma to sensu. Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła stosujemy w celu obniżenia kosztów ogrzewania, zmniejszenia zapotrzebowania na moc grzewczą oraz poprawy komfortu wewnątrz budynków.
Aby osiągnąć maksymalny efekt, cała konstrukcja budynku musi być szczelna. Tylko wtedy cały strumień powietrza będzie przepływał przez unikalny, wirowo-prądowy wymiennik ciepła w rekuperatorze EUROS. Jeśli przegrody zewnętrzne budynku nie są szczelne (jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej), nie ma możliwości kontrolowania, ile powietrza przepływa przez rekuperator EUROS, a ile wchodzi i wychodzi "bokiem" bez odzysku.
Stąd efekt zastosowania systemu odzysku EUROS nie będzie w tym przypadku optymalny, a jedynie częściowy w stosunku do sytuacji, w której działa on samodzielnie.
Naszym pracom projektowym nad systemami EUROS zawsze przyświecała idea integracji pompy ciepła i systemu rekuperacji.
Stworzyliśmy rozwiązania, które umożliwiają wszystkie możliwe tryby pracy pompy ciepła, czyli chłodzenie aktywne i pasywne oraz ogrzewanie powietrza. Dodatkowo system wentylacji może być zintegrowany ze specjalnymi pompami ciepła (EUROS AQUA), co umożliwia podgrzewanie ciepłej wody użytkowej z powietrza wywiewanego.
Zapraszamy do zapoznania się z rozwiązaniami systemowymi EUROS. Kliknij tutaj.
Czy mogę wykorzystać energię zmarnowaną na ogrzewanie powietrza, gdy budynek jest już wykończony, ale bez zastosowania w nim systemu odzysku ciepła?
Jeśli w budynku nie ma już miejsca na przewody wentylacyjne, jedynym sposobem na wykorzystanie energii traconej bezpowrotnie wraz z gorącym powietrzem odprowadzanym przez kominy budynku jest zastosowanie pomp ciepła EUROS AQUA lub EUROS AQUA +, które wykorzystują energię powietrza do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to wymusza cyrkulację powietrza w budynku, bardzo tanio ogrzewa ciepłą wodę użytkową, a przy niewielkiej rozbudowie instalacji może również wspomóc klimatyzację budynku.
Zapraszamy do zapoznania się z kartami katalogowymi pomp ciepła EUROS AQUA i EUROS AQUA+.
Budynek potrzebuje świeżego powietrza przez cały rok. Oczywiście latem częściej i chętniej otwieramy okna. Wydaje się, że wentylacja mechaniczna nie jest przecież tak bardzo potrzebna.
Trzeba jednak pamiętać, że wietrzenie pomieszczeń, z których czerpiemy powietrze, jest konieczne cały czas w pomieszczeniach, w których okna otwierane są rzadziej - w łazienkach, garderobach czy kuchniach. Dlatego wyłączanie wentylacji na okres letni nie jest korzystne. Zalecamy, aby działała ona przez cały rok.
Kolejną kwestią jest sprawność wentylacji potrzebna do utrzymania komfortu latem. Z pewnością będzie ona wyższa niż zimą, a przy dużych zyskach z ekspozycji słonecznej nawet znacznie wyższa. Jest to kwestia indywidualnych preferencji i zależy od subiektywnych odczuć mieszkańców oraz bilansu energetycznego budynku. Jeśli jednak okna są często otwierane, wentylacja może działać z minimalną wydajnością - wystarczającą jedynie do zapewnienia wentylacji łazienek i toalet.
Wiele osób planujących budowę domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła martwi się, że nie będzie już można otwierać okien. Jest to absolutna nieprawda.
W sezonie zimowym większość użytkowników zapomina o nawyku otwierania okien ze względu na sprawną wentylację i stały dopływ świeżego powietrza. W tradycyjnych budynkach wyposażonych w wentylację grawitacyjną okna były otwierane w celu zapewnienia komfortu świeżego powietrza. Jednak zimą byłoby to bardzo niebezpieczne, gdyż przyczyniłoby się do przenikania zimnych podmuchów i wiatru. W przypadku rozwiązań opartych na rekuperatorze ciepła, komfort jest standardem niezależnie od tego, czy okno jest otwarte, czy nie. Oczywiście częste otwieranie okna w zimie wiąże się z wysokimi rachunkami za energię i dyskomfortem wynikającym ze strumieni zimnego powietrza, ale to już wybór Inwestora.
Zaleca się nawet otwieranie okien przez pozostałą część roku. Na przykład w upalne lato standardowe systemy wentylacyjne w odzysku EUROS, przeznaczone tylko do higienicznej wymiany powietrza, mogą nie zapewnić komfortu wewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że w wyższych temperaturach lepiej czujemy się przy większych przepływach powietrza wokół skóry. Dzięki temu możemy się lepiej schłodzić. Jednak nawet latem warto mądrze otwierać okna.
Zdecydowanie lepiej jest zostawić zamknięte okna w ciągu dnia, gdy na zewnątrz jest gorąco. Gorące powietrze nie dostanie się do środka i nie będzie ogrzewać domu, a nawiewnik z odzyskiem ciepła EUROS dostarczy wystarczającą ilość świeżego powietrza o temperaturze zbliżonej do temperatury wewnętrznej. Natomiast w nocy, gdy na zewnątrz jest chłodniej, warto otworzyć okna, aby uwolnić energię zgromadzoną w ciągu dnia. Jest to szczególnie skuteczne przy ciężkiej konstrukcji budynku.
W wielu przypadkach otwieranie okien jest uzupełnieniem systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pamiętajmy również, że otwieranie okien latem może nie być korzystne, np. w pobliżu ruchliwej ulicy lub urządzeń emitujących hałas. W takim przypadku system odzysku ciepła jest niezastąpiony, ponieważ w dyskretny sposób dostarcza świeże powietrze.
Warto wspomnieć, że rekuperator może nas również uchronić przed inwazją komarów czy much, ponieważ filtr powietrza nie wpuszcza owadów do domu.
Jeśli okna nie mogą być otwierane w ciepłej części roku, warto wziąć to pod uwagę przy projektowaniu i zwiększyć maksymalną możliwą liczbę wymian powietrza w budynku. Warto również rozważyć jakąś formę schłodzenia powietrza wdmuchiwanego do pomieszczeń. Będą to dwa czynniki znacznie zwiększające komfort mieszkańców w upalne dni.
Przerwa w dostawie prądu powoduje oczywiście, że przestaje działać system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także wszystkie inne systemy grzewcze i chłodzące w budynku. W takiej sytuacji konieczne jest otwarcie okien, czyli stworzenie sytuacji zbliżonej do wentylacji naturalnej.
Należy pamiętać, że takie sytuacje są jeszcze stosunkowo rzadkie i nawet kilka godzin bez prądu nie obniży znacząco naszego komfortu. Faktem jest, że nasi klienci często doceniają działanie systemu wentylacji EUROS z odzyskiem ciepła w tym czasie, ponieważ w pomieszczeniach robi się duszno.
Powyższa sytuacja przypomina nam, że wskazane jest posiadanie w każdym pomieszczeniu przynajmniej jednego okna, które w razie potrzeby można otworzyć lub uchylić.